вход

АвторизацияЗакрыть

Три дні Jazz Bez'у 2012

11.01.2013Три дні Jazz Bez'у 2012

Репортаж Альони Чорної з трьох львівських концертів транскордонного українського польського джазового фестивалю. 

Місто Лева загорнуте у джаз і сніг… 
Століттями Львів зустрічає різні фестивалі, конкурси, свята і просто змістовні дні та вечори. Але коли йдеться про джаз, місто Лева готує особливу атмосферу, ноти, інструменти… То все для імпровізації, бо все наше життя і є лейтмотивом джазу. Він прошиває наскрізь серця, спонукає думати, смакувати, любити. В будь-яку мить інший фрейм, не ті клавішні… Інші ноти, інші емоції, інша радість. Джаз не смакуватиме до того часу, допоки життя не стане стилем, який спонукає імпровізувати, творити. Саме на такому пориві  і розпочався цьогорічний міжнародний фестиваль Jazz Bez 2012, який проходив у різних містах України з 7 по 17 грудня. 

 
Нагадаємо, що Jazz Bez 2012 це найбільший та найдосвідченіший міжнародний фестиваль, який своєю енергією джазу щорічно вже протягом більше 10 років об'єднує десятки міст України та Польщі. Родзинкою фестивалю є поєднання максимальної кількості джазових стилів: swing, fusion, bebop, jazz rock, funk, cool, free jazz. Щороку Jazz Bez переміщує через кордони Євросоюзу десятки гуртів з різних країн світу, сотні виконавців та слухачів джазової музики, щоб багатоденним джазовим марафоном приносити радість меломанам, об'єднувати організаторів та стимулювати до творчості музикантів, не зважаючи на територіальні розмежування та умовності.
 
Перший джазовий день
Першими на сцені міжнародного джазового фестивалю Jazz Bez 2012 у Львові глядачі вітали колективи Sonic Forecast - квартет музикантів із України та Португалії. До їхнього складу входить: Луіш Кандеяш (Luis Candeias)  (барабани), Андрій Арнаутов (контрабас), Тарас Баковський (саксофон), Юрій Середін (фортепіано).  
 
Розповідати про них можна багато чого цікавого. Так португальський барабанщик Луіш Кандеяш гастролює всім світом у складі найрізноманітніших джазових проектів. Останнім часом багато часу приділяє співпраці з співачкою Паоло Суасо та грі в норвезько-португальсько-словенському тріо Velkro.  Басист Андрій Арнаутов, грав з багатьма джазовими зірками Америки, а тепер переїхав до Львова. Саксофоніст Тарас Баковський  приїхав з Луцька, вчився в училищі імені Глієра, лауреат всеукраїнських конкурсів, учасник міжнародних джазових фестивалів. Найбільше радості присутні відчули від їхньої гри, яка межувала десь між легким бопом та елегантним ф’южн.  
 

Сергій Лєтов, Філ Мінтон

Зовсім інші відчуття виплеснули на відвідувачів учасники колективу Meeting of Sounds. Що тут скажеш? Стиль і легендарність Сергія Лєтова, який є однією з центральних постатей радянського андеграунду, мистецької та психологічної альтернативи, автором музики до фільмів і вистав, одним з засновників ансамблю «Три О». Англієць Філіп Мнтон (Philip Minton) також культова людина. Його теми рідко коли обходяться без лірики Блейка, Хармса, Бродського. Але не все у нього звучить ніжно. Не обходиться без свистів, гарчань і шумів. Зачепила імпровізація і Юрія Яремчука, який заслужено вважається патріархом української імпровізаційної музики та є майстром різноманітних сучасних технік гри  на саксофоні (мультифони, склеп, подвійне стаккато). Божевільно завершився день перший.  
 
 
Другий джазовий день

Розпочалося все доволі стильно. Першими на сцену вийшли американець Майк Рассел (Mike Russell) та з польські музиканти з гурту Kłos & Dąbrowski Project. Майк уже тривалий час живе у Німеччині, виконує фламенко, соул, блюз, джаз ще з 60-х років. В Україні він не вперше і вже вивчив українською вислів «Добрий вечір!», з якого і розпочав свій виступ. Він встиг пограти з цілою купою легендарних музикантів, нині ж активно співпрацює з європейськими джазменами, а особливу  увагу приділяє польським молодим музикантам. До речі, Kłos & Dąbrowski Project – це музиканти молодого покоління, студенти та випускники музичних закладів Вроцлава, Катовіце, Легніци і Зельоної Гури. Всі члени команди активно працюють сесійними музикантами на джазовій сцені Польщі. Віртуозність, талант, поєднанням багатьох джазових стилів  захопили глядачів.  Аплодуючи стоячи, публіка вмовляла повернутися музикантів і грати ще. Вони повернулися, але скільки б не грали – все одно мало… 
 
Друга частина вечора пройшла під знаком сучасної української літератури і сучасного джазу. Творчий синтез про історію Івано-Франківська представили музиканти  проекту Романа Рося «Обличчя міст». Тут головне було не втратити нитку, яка пов´язувала екстравагантну музику, відео VJ групи Cube і тексти, які начитував івано-франківський письменник Тарас Прохасько. Переплетіння жанрів, конструктивний потік свідомості і музики. Відчуття ностальгії за минулим життям, теперішня непевність, думка про друзів, яких вже не зустріти і межа відчаю. Такими інтелектуально-імпровізаційними запам´ятаються обличчя, душа джазменів і Тараса Прохаська, який не зміг особисто прибути на фестиваль. Проте його голос сповна передав почуття хвилювання за минуле і майбутнє своїх знайомих незнайомців. Для більшої візуалізації «Обличь» треба сказати, що у своїй творчості вони поєднують також фотографію, танець, театр, історію та архітектуру. Після завершення другого дня глядачі ще довго сперечалися про авангард, Америку та Івано-Франківськ... 
 
 
Третій джазовий день

Перед концертом у холі філармонії важко було пройти. Зал – переповнений. Все попереджало про аншлаг. Спочатку емоційного вибуху не відбулося. Хоча польський гурт Jazz Pospolita своїм  пост-роком, кислуватим дабом знайшли однодумців навіть серед старшого покоління. Спостерігаючи за їхньою невимушеною грою було зрозуміло, що музика у цих хлопців народжується прямісінько на сцені, а не за її лаштунками.   Чимало глядачів намагалися вловити мелодію, ноти, щоб підіграти й собі – на колінах. Однак, не все так просто, адже динамічності цим музикантам не бракує. Тому, ніби вгадуючи бажання глядацьких вух, вони додавали все більше імпровізаційності, яка втікала своїми дорогами. А потім несподівано поверталася і виливалася зовсім у іншій темі.  Такі експерименти  за два роки існування гурту хлопці встигли втілити у два альбоми і об’їздили не одну країну світу. Вправна гра, почуття міри, своєрідність і експресія. І це все - Jazz Pospolita. 
 

Едді Хендерсон

Друга частина третього дня виправдала всі сподівання і навіть перевершила їх. Під бурхливі овації на сцену вийшов квартет Томека Грохота із запрошеним американським трубачем Едді Хендерсоном. Починаючи з 19 років, Хендерсон брав уроки гри в легендарних Луїса Армстронга та Майлза Дейвіса. Пізніше співпрацював із музикантами, серед яких, зокрема,  Джоні Мітчелл (Joni Mitchell), Вейн Шортер (Wayne Shorter), Арт Блейкі (Art Blakey), Чік Коріа (Chick Corea), Кенні Гарретт (Kenny Garrett), Елвін Джонс (Elvin Jones), Кенні Баррон (Kenny Barron), Гровер Вашингтон-молодший (Grover Washington Jr), Джо Хендерсон (Joe Henderson)… Нині він активно гастролює по всьому світу і записує нові альбоми. Виступ музикантів не залишив байдужими жодну людину. Від самого початку увагу приковувала не тільки гра, але й зовнішній поважний вигляд Хендерсона. Він нагадував серйозного реформаторського священика, але того, в кого єдина релігія – джаз. Відчувши драйв публіки, він все ж таки посміхнувся, що тісніше поєднало сцену і публіку. Загалом програма була сповнена інтерпретацій і  фантазій в традиціях великих  бі-боп і хард-боп трубачів Лі Моргана і Фредді Хаббарда. Вразив також і доброзичливий Томек Грохот, який  одну з композицій насвистував у глиняну сопілочку-окаріну під супровід контрабасу.   
Загалом цього року у транскордонному джазовому марафоні взяли участь 16 міст України та Польщі. Цьогорічний фестиваль був присвячений лікуванню восьмирічного Дем’яна Гирича, якиц проходить хіміотерапію в онкологічній лікарні. Кошти, зібрані з продажу  дисків і сувенірної продукції на фестивалі були передані на допомогу дитині.  
 
Фото - Олександр Зубко
Тема с вариациями LIVE