вход

АвторизацияЗакрыть

Третій Alfa Jazz Fest: чотири дні у паралельній реальності

02.07.2013Третій Alfa Jazz Fest: чотири дні у паралельній реальності

Репортаж Віктора Віннера с фестивалю Alfa Jazz Fest, що відбувся у Львові 13-16 червня 2013 року. 

13 червня 2013 року у Львові відкрився Третій Міжнародний джазовий фестиваль Alfa Jazz Fest. І якщо два перших фестивалі стали хоч і не випадковими, але приємними подарунками, то третій фест резонно можна вважати традицією, що збирає докупи кращих музикантів світу та вибагливих і жадібних до вишуканої музики глядачів з усієї України й близького зарубіжжя. Природно, що задана організаторами висока планка була дотримана як в сенсі програми, так і в сенсі нововведень й сюрпризів. Зокрема, тривалість фестивалю збільшилась на день, додалося чимало технологічних новинок на кшталт спеціального мобільного додатку для смартфонів чи ексклюзивної розрахункової картки. Традиційними ж залишились започатковані у 2012 році благодійний пробіг «Джазова миля», нагородження Міжнародною музичною премією ім. Едді Рознера Alfa Jazz Music Awards і те, без чого цю червневу подію важко уявити – атмосфера творчості і єднання та, власне, джазова музика. За браком можливості описати виступи усіх музикантів (а їх було більше 100), сконцентруємось на тих, хто прикрасив головну сцену фестивалю.
 

Авішай Коен

Отже, розпочався перший день на сцені ім. Едді Рознера виступом ізраїльського контрабасиста Авішая Коена (Avishai Cohen) з новим проектом Avishai Cohen with Strings. Як випливає з назви, мова йде про струнний квартет, в якому для більш низького звучання одна із скрипок замінена на альт, у супроводі барабану і фортепіано. Свіжих барв цьому ансамблю додав гобой. Основою програми стала ізраїльська любовна лірика, зокрема Nigun Atik на слова відомого поета Натана Альтермана чи Layla Layla композитора Мордехая Зейра (Mordechai Ze'ira). Надзвичайно тонко прозвучала балада знаменитого трубача Теда Джонса (Thad Jones) A Child Is Born. Не обійшлося і без «фірмових» тем Авішая, таких як Russian Song, Morenika, Thirteen та, звичайно, To The Bird. Як підсумок, тепла за енергетикою програма була так само тепло зустрінута публікою.
 

Efrem Towns

Повною протилежністю Авішаю став виступ одного з найстаріших брас-бендів Нового Орлеана Dirty Dozen Brass Band. Цікавинка цього колективу полягає у надзвичайному поєднанні традиційної музики «батьківщини» джазу  з сучасним фанком та бібопом – весело, гучно і завзято! Прозвучали композиції з нового альбому Twenty Dozen, як авторські, так і традиційні на кшталт When The Saints Go Marching In. Для тих, хто залишився байдужим, наприкінці в якості «контрольного пострілу» виконали Superstition. Здавалося, годі шукати сили після такого виснажливого сету, але це явно не трубача Єфрема Таунса (Efrem Towns), що згодом до пізньої ночі джемував у неформальній штаб-квартирі фестивалю – «Львівській копальні кави».

 

Ел Ді Меола

Наступний день фестивалю був насичений різноманітними подіями та розпочався з майстер-класу видатного гітариста сучасності Ела Ді Меоли (Al DiMeola). Власне, навряд чи це можна було б назвати класичним майстер-класом – скоріше, прес-конференцією та міні-концертом, проте людей в Італійський дворик набилося стільки, що яблуку ніде впасти. Багатьом з них пощастило підписати у Ела його новий диск All Your Life, повністю складений з композицій The Beatles і зведений на знаменитій студії Abbey Road. Саме цю програму гітарист представив львівській публіці увечері на головній сцені. Були, зокрема, виконані безсмертні хіти For the Benefit Of Mr. Kite, Because, Strawberry Fields, I Am The Walrus, A Day In A Life, Eleanor Rigby, And I Loved Her, I Will. Знайшлося місце і для авторських композицій Ела та його улюбленого Астора Піаццолли (Astor Piazzolla). На завершення була виконана She’s Leaving Home. Пісні The Beatles цілком природно є чи не найбільш цитованими музикантами різних жанрів, проте далеко не всім з них вдається знайти достойне власне прочитання цих хрестоматійних творів. У Ела все вийшло вдумливо, серйозно і гармонійно. Старі й надійні партнери по сцені гітарист Пео Алфонсі (Peo Alfonsi) та акордеоніст Фаусто Беккалоссі (Fausto Beccalossi) забезпечили злагодженість творчого механізму, а угорський струнний квартет додав камерності й елегантності. 
 
Передувало виступу Ела Ді Меоли відділення сучасної зірки європейського джазу та улюбленця публіки - німецького трубача, співака й композитора Тіля Брьоннера (Till Brönner). Тіль представив на Alfa Jazz Fest свій останній альбом, що складається виключно з інструментальних композицій, серед яких і балади, і фанк, і кавер-версії поп-хітів. Прозвучали Gibraltar Фредді Хаббарда (Freddie Habbard), Lazy Afternoon, Wacky Wes. Навряд чи цю програму можна назвати видатною, проте смаку і майстерності їй також не бракувало.
 
Третій день на сцені ім. Едді Рознера відкрив квартет Чарлі Хейдена (Charlie Haden)  -   справжньої легенди джазу, який і став цьогорічним лауреатом премії Alfa Jazz Music Awards.  Видатному музиканту допомагали так само видатні партнери.  Чого тільки варті імена саксофоніста Ерні Вотса (Ernie Watts) та піаніста Алана Бродбента (Alan Broadbent)!  У програмі були і бібоп, і розкішні балади, проте ціннішими дарами стали безсмертні Blue In Green та Lonely Woman з абсолютно неперевершеним соло Бродбента.
 

Боббі Макферрін

Відмінним від попереднього в емоційному плані був виступ Боббі Макферріна (Bobby McFerrin) – співака, що навряд чи потребує додаткового представлення.  Очевидно, що публіка жадала відчути унікальну атмосферу живого спілкування з артистом, так знайому киянам за концертом Макферріна, що мав місце у 2010 році. Унікальність же полягає в тому, що під час виступу Боббі людина занурюється в паралельну реальність і заколисується у теплих хвилях таланту цього чарівника. Якщо ж напружитись і вирватися, то, звичайно, можна виокремити блюзи Міссісіпі, госпели і спірічуолз, Round Midnight, знову The Beatles з їхньою Blackbird, саме як і виокремити яскраві моменти з Alfa Jazz Fest №3. Але чи слід? Адже «та» реальність є занадто привабливою, аби повернутися в неї за рік.  
 
Віктор Віннер, спеціально для Jazz In Kiev
Фото - Дмитро Туйон
Тема с вариациями LIVE