вход

АвторизацияЗакрыть

Richard Bona: «В Америці грають, в Європі - думають»

20.05.2014Richard Bona: «В Америці грають, в Європі - думають»

Інтерв'ю Віктора Віннера з видатним бас-гітаристом Річардом Бона.

Передчуття IV Міжнародного джазового фестивалю Alfa Jazz Fest, що відбудеться у Львові з 12 по 15 червня 2014 року, навіює приємні спогади про зустрічі минулих років. Під час другого фестивалю автору вдалося поспілкуватися з його гостем -  одним з найбільш талановитих виконавців на бас-гітарі, справжньою зіркою ф’южну та людиною, що цілком заслуговує на характеристику self-made man. Річард Бóна (Richard Bona – саме так, на англійський манер, на відміну від звичного нам французького Рішáр Бонá, воліє називатися артист) з власним колективом закривав перший день фестивалю на великій сцені. Його незабутній виступ, ніби справжній коктейль з фанку, африканських мелодій, соковитих риффів духової секції, змусив публіку здійнятися на ноги та витанцьовувати разом з музикантами до пізнього вечора.
 
- Містере Бона, яким інструментам ви надаєте перевагу: брендовим або майстровим, зробленим спеціально для вас?
 
- Звісно, майстровим. Я мушу контролювати процес виготовлення і підказувати час від часу, що саме мені потрібно. Це подібно до весільного костюму: ви можете придбати його на вулиці, у відомому бутіку, або пошити на замовлення. Мені більше до вподоби другий варіант.
 
- А чи є у вас улюблений майстер?
 
- Так, я граю на інструментах Fodera (Fodera Guitar Partners, відомий американський виробник бас-гітар, що виготовляються вручну і відрізняються надзвичайною якістю – авт.).
 
- Скільки годин на день ви приділяєте заняттям?
 
- Я не рахую години, я всього лиш граю. Коли я сідаю за стіл поїсти, я не рахую, скільки часу я на це витрачаю - я усього лиш їм. Так само я просто граю, але роблю це щоденно.
 
- Чи є при цьому спеціальні вправи?
 
- Я не називаю їх вправами і не хочу, щоб це стало подібним до роботи. Якщо я не граю, я  нещасливий, тому я насолоджуюся самим процесом. 
 
- А що для вас приємніше: грати на сцені чи для себе?
 
- Приємно і перше, і друге. Я люблю грати для людей. 
 

- Це для вас інші емоції? 
 
- Так, це важко порівняти. Але я полюбляю самотність. Коли я граю один – я вільний. Іноді, граючи на сцені, я не відчуваю себе повністю вільною людиною, оскільки там є партнери, аудиторія і таке інше. Буває так, що годинами граю у себе в кімнаті повністю голий – я ж не можу зробити так на сцені!
 
- А як щодо освіти? Де саме ви отримали найцінніші знання?
 
- О, мене часто запитують: «Ти ж ніколи не навчався музиці?» - «Так, ніколи.» - «То як ти можеш викладати?»
 
- Але хіба ви не навчалися у Франції? Ви ж знаєте ноти і гармонію.
 
- Так, тепер знаю. Але скажу відверто, що ніколи музиці не навчався. Все, чому мене могли навчити в сенсі виконання, я вже вмів. Головний мій вчитель – вміння слухати. Коли я чую щось цікаве, завжди намагаюся інтерпретувати на свій лад (починає віртуозно наспівувати – авт.). Тому я раджу своїм студентам застосовувати серце під час гри, адже серце – саме те місце, звідки виходить музика.
 
- Якщо повернутися до вашої історії, то ви сформувалися як музикант у Європі, а згодом вирушили до Нью-Йорку. Чи відчули ви різницю між європейською та американською джазовими традиціями?
 
- Я не хотів би серйозно про це судити. Але скажу вам тільки те, що відчуваю. В Америці грають, в Європі – думають. Коли в Європі до когось підходиш з проектом, він починає думати, що і як. В США за дві години вже все зіграно. В Європі будуть два місяці думати. Але врешті зроблять. Знаєте, це все через досвід, адже це закладено в європейській традиції, у культурі. Для музики добре, коли зразу граєш. Для проекту – коли спочатку гарно все обміркуєш.
 
 
Віктор Віннер, спеціально для Jazz In Kiev
Фото - Юрій Руднєв
 
Тема с вариациями LIVE