вход

АвторизацияЗакрыть

Навіщо українському бізнесу підтримувати вітчизняний джаз

23.03.2016Навіщо українському бізнесу підтримувати вітчизняний джаз

І чого підприємці можуть навчитися в цієї музики

Джаз виріс із нетрів, але став символом успішного середнього класу у США та Європі. Український бізнес тільки вчиться любити цю музику, підтримуючи поодинокі джазові заходи. Арт-директор фестивалів Alfa Jazz Fest і Jazz in Kiev, спікер конференції «Від хорошого до великого», музичний критик і знавець історії джазу Олексій Коган розповів Forbes про те, як джазова музика може змінити бізнес і чого бізнес може навчитися у джазу.
 
Говорити про джаз і бізнес – непросто. Джаз не входить до структури шоу-бізнесу, і не тільки в Україні. Деякі прославлені міжнародні фестивалі потрапляють до Книги рекордів Гіннеса тільки тому, що їм вдається заробити $1000–1500. Це – рекордні гроші для джазу. Водночас джаз асоціюється з гарним життям і є звичним атрибутом світських раутів у вищому суспільстві США і Європи.
 
Я знаю кілька шляхів, як можна почати заробляти на джазі. Ніхто не допомагав Вінтону Марсалісу, але він є успішним і входить до списку 25 найбагатших людей Америки. Він володіє Лінкольн Центром, де працює його оркестр і де створюється безліч дитячих джазових програм, адаптованих для різних країн Африки, Азії, Латинської Америки.
Моя колега Ірена Стецура, яка випускала журнал «Театрально-концертний Київ», казала, що у США джаз тримається тільки на меценатстві. Підтримувати джаз вважається престижним. На спонсорство він спиратися не може, тільки на меценатство: йому потрібно, щоб його любили.
 
Підтвердженням важливої ролі меценатства в існуванні джазових заходів є той факт, що у світі є два великі фестивалі, які, за винятком концертів, проходять абсолютно безплатно. Це фестиваль у Новому Орлеані й Чиказький джаз-фестиваль. Події такого масштабу можуть дозволити собі тільки дуже багаті країни.
 
У США джаз тримається тільки на меценатстві. Підтримувати джаз вважається престижним. На спонсорство він спиратися не може, тільки на меценатство: йому потрібно, щоб його любили.
 
Якось я запитав директора одного з прибалтійських фестивалів, скільки коштує їхній захід і звідки йде фінансування. Виявилося, що половину грошей дає міністерство культури, а потім організатори починають конкурс для потенційних спонсорів. Вони можуть дозволити собі не брати представників тютюнових і алкогольних компаній, тому що поруч із ними буде погано виглядати міністерство культури. Вони можу взяти у спонсори відомого авіаперевізника, IT-компанію, бутик, великого виробника меблів або музичних інструментів. Європейський джаз, наприклад, у Польщі, також підтримують на муніципальному рівні. Під час Варшавських джазових днів партнером концертів виступає мерія міста Варшава.
 
Для когось гроші пахнуть, для когось – ні. Всі знають, що Маріо Ланца і Френка Сінатру в люди вивела американська мафія. Джазовий фестиваль у Ньюпорт у Род Айленд традиційно підтримують тютюнові компанії. Великий сигаретний бренд довгий час підтримував фестиваль «Тріумф джазу» Ігоря Бутмана в Москві. Джаз спонсорують пивні й кавові компанії.
Що джаз може дати українському бізнесу? Бізнесменам джаз дає відчуття того, що вони торкаються справжньої музики. Так, на фестивалях серед слухачів є гості, які просто вигулюють нові костюми чи сукні. Щойно звучить музика, яка є трохи незрозумілою, вони відразу відсіваються.
 
У журналі Jazz Time японська компанія JVC робила один розворот зі своєю рекламою. З якихось причин під час кризи вони прибрали цей розворот, і журнал закрився. Поки японський меценат не поцікавився, що трапилося з Jazz Time, і не вклав у нього свої гроші. У мене в колекції є всі номери Jazz Time за останні 20 років, і серед них тільки один пробіл – кілька місяців, коли журнал не виходив.
До розуміння престижності підтримки джазу і в США, і в Європі, і в Азії прийшли поступово. У них – своя довга історія фестивалів, про яку Україні говорити поки що рано.
 
Що джаз може дати українському бізнесу? Бізнесменам джаз дає відчуття того, що вони торкаються справжньої музики. Так, на фестивалях серед слухачів є гості, які просто вигулюють нові костюми чи сукні. Щойно звучить музика, яка є трохи незрозумілою, вони відразу відсіваються.
 
Завдяки джазу люди розвиваються і емоційно, і етично. Дедалі більше людей розбираються в музиці й музикантах, намагаються бути в курсі новинок, знають імена особистостей, які присвятили себе джазу.
І найголовніше: меценатам і спонсорам джаз може дати добре ім’я. А хороша репутація в бізнесі є майже настільки ж важливою, як і підписаний контракт.
 
Fobes. Україна
 
Тема с вариациями LIVE