вход

АвторизацияЗакрыть

Джон Зорн (John Zorn)

31.10.2012Джон Зорн (John Zorn)

Кілька років тому збулась заповітна мрія відомого польського промоутера і директора фестивалю “Warsaw Summer Jazz” Маріуша Адамяка – до Варшави завітав знаменитий склад „Naked City” – співак Нік Паттон, гітарист Білл Фрізелл, басист Фред Фріт, органіст Уейн Хорвіц, барабанщик Джої Барон і головна дійова особа „Naked City” – саксофоніст і лідер Джон Зорн.

 

     „Навіть не просіть мене про якісь закулісні розмови, фотографії та побачення із Зорном” – попередив нас із Віктором Овчінниковим Адамяк – „Ваші беджі All Access Areas вас не врятують. Жодних контактів. Крапка.”

 
     Ну що ж і таке буває на фестивалях. Перед концертом Зорна ми не побачили перед сценою традиційного ланцюга фоторепортерів, а от охоронців в Залі Конгресовій побільшало. Перед сценою на стільцях сиділи із камерами  на колінах десятки півтора фотографів. Адамяк вийшов на сцену і знову довго попереджав, що будь яка фото або не дай Боже, відео з’йомка СУВОРО заборонена.
 
     Нарешті, під овацію зали (у залі був аншлаг) з’явився Зорн із партнерами. У камуфляжних коротких штанях з ортодоксальними стрічками, кедах і дівчачо-рожевій майці. Він сів на барний стілець посередині сцени і підтягнув до себе мікрофон.
 
     „Я ненавиджу репортерів і фотографів” – замість вітання розпочав Зорн – „і цього не приховую. Ми приїхали сюди грати, а не клацатись на плівку. Ось ці” – Зорн пальцем вказав на купку репортерів під сценою – „музику не люблять. Вони займають чиїсь місця, а решта їм до дупи...” 
     Музиканти спокійно спостерігали за витівками Зорна, якого зупинити вже було важко. Мабуть звикли... Лише Паттон тихо реготав і сьорбав пиво із пляшки.
     - Білл! – Зорн звернувся до Фрізелла – „а як ти ставишся до фотографів?” 
     Фрізелл, сивий та інтелігентний лише втомлено махнув рукою, мовляв, схаменись, заради усього святого.
-    Нік! – Зорна вже просто несло – „А як тобі ці люди з камерами?”
     Паттон замість відповіді набрав повний рот пива і смачно виплюнув його у фотографів. Мені це вже не подобалось, шоу затягнулося... Я бачив як відомий фотограф Ян Бебель виходив у фой’є увесь у пиві… Зорна вже перло на повну від нових ідей: - Так, - сказав він, доки усі фотографи не підуть геть, ми грати не будемо... Все. Ми приїхали виступати для своїх польських прихильників, а не до варшавського гестапо!”
     Зала Конгресова змовкла від такого нахабства і в повній тиші, десь із галерки пролунало тихо і чітко, впевнено і повільно, польською: „Чуєш, ти, єврей із Нью Йорку, годі вже, грай!”
     Здається, Зорн зрозумів і теж чітко, у напрямку джерела голосу з галерки відповів: „Fuck You !!!” Зробив паузу, розвів руки і сказав голосніше: „Fuck You All !!!” Здавалося, що це стосувалося усіх присутніх. Потім було 2 секунди паузи і „Naked City” взяли перший акорд. Згладжено і впевнено...
     
    Концерт був бездоганним. Хвилин за 15 після його закінчення деякі журналісти і прихильники Зорна, їх було осіб 30, чекали на своїх кумирів у вузькому коридорчику між гримеркою і виходом на вулицю, де на музикантів вже чекав автобус.
     
    Першим вийшов Паттон – це була повна протилежність сценічному образу – ввічливій, тихий і спокійний він радо роздавав автографи своїм польським прихильникам, здебільшого, молодим людям. А вони були впевнені що саме Паттон – головна постать у „Naked City”. Згодом вийшов Зорн – усі хто чекав на нього мовчки напружилися... І тут я (не знаю, що на мене найшло) вигукнув: „Джон, будь ласка, кілька слів для 

Джон Зорн (фото - last.fm)

моїх радіослухачів”. Джон, навіть не дивлячись у мій бік ласкаво повторив вже знайому фразу “Fuck You !” і повільно попрямував до службового виходу.
     І тут не втримався я: „Fuck You ! Ми із другом, машиною, перлися сюди майже 800 кілометрів з України на твій довбаний концерт, а ти...”
     Зорн раптово повернувся до мене: 
-    „Звідки, звідки? З України? На мій концерт? Так, ідіть за мною в автобус!”
     Ми з Віктором зніяковіли, але пішли за Зорном. В автобусі вже сиділи усі музиканти. Ми привіталися, а Зорн почав розглядати нас із Віктором. Посміхнувся і сказав: „Шалом, Україна ! Ну що, будемо фотографуватися?”
     Вітя миттєво зробив фото. Зорн намагався бути ввічливим, а потім знов запитав: - „Ні, правда, ви приїхали сюди з України?
-    Так – відповів я – „з Києва”.
-    „Я чув” – продовжував Зорн – під час війни там загинуло дуже багато людей. Дуже...
     Віктор, якому дуже подобається музика Зорна, ризикнув. Витяг із сумки пачку буклетів від піратських дисків Зорна і запитав:
-    Джон, будь ласка, підпиши ці диски для мене. Але, даруй, усі вони піратські...”
-    Піратські? – Власник і арт-директор славнозвісної рекордінгової компанії “Tzadik Records”, Джон Зорн щиро здивувався – авжеж будь ласка.
     Він переглянув буклети, знов посміхнувся, підписав усі диски і радісно показав їх своїм колегам:
-    „Ей, друзі! Мене пірати видають! А чого, мені подобається!”
     Музиканти спокійно спостерігали за нашою розмовою і чекали на її завершення.
     Наша зустріч с Зорном закінчилась у тому ж несподіваному стилі, в якому і розпочиналася 7 хвилин тому.
-    Все. Маємо їхати. Шалом, бебі! – 
     Зорн потиснув руки Віктору та мені. Ми вийшли з автобусу під заздрісні погляди наших колег.
     
    Ми ще довго стояли і не могли зрозуміти – чому уся ця ситуація так нагадує творчість видатного сучасного музичного „провокатора” – Джона Зорна?
 
 
 
Олексій Коган 
 
Варшава
 
* Копирование и цитирование информации разрешается только с согласия автора.
 
(Титульное фото - Scott Irvine, источник)
Тема с вариациями LIVE