вход

АвторизацияЗакрыть

Черкаські джазові дні 2013: Так Новий рік ми ще не святкували!

19.01.2013Черкаські джазові дні 2013: Так Новий рік ми ще не святкували!

Наталя Юріна-Вернидуб про ювілейний двадцять п’ятий фестиваль «Черкаські джазові дні», що відбувся 11 – 13 січня.

Як відомо, у нас новорічні свята тривають днів 20 – від корпоративних святкувань наприкінці грудня – і до 14 січня, коли нарешті Новий рік за будь-яким стилем заволодіває світом. 

У грудні усе «прогресивне» людство очікувало кінця світу і, можливо, дехто навіть на планував Новий 2013 рік, і лише прогресивні (тут уже без лапок) черкасці, як ніхто інший очікували новорічні дні, бо саме на них у 2013 році з весни перемістилась улюблена музична подія. «Черкаські джазові дні», один з найстарших та найтриваліший джаз-фестиваль України, вже двадцять п’ятий рік поспіль подарував і Черкасам, і Україні три дні музичної насолоди. Новорічні дні 2013 року у пам’яті кожного учасника фестивалю (неважливо глядач це, чи музикант) залишаться особливими, неповторними. 
 
Як солідний музичний захід, «Черкаські джазові дні» можуть дозволити собі все, навіть не запрошувати мега-зірок джазу із далеких країн, і від цього нічого не втратити. Навпаки, цьогорічний фестиваль продемонстрував, що Україна – це країна висококласних джазових музикантів, та навіть більше – Черкаси – це солідне джазове місто, яке проводить розкішний джаз-фестиваль та має власних виконавців світового рівня. 
 
Колективи та музиканти, заявлені у програмі фестивалю, відомі любителям джазу, тож хотілось би, не повторюючи цю програму, виділити у кожному фестивальному дні найважливішу подію. Хоча це складно і надто суб’єктивно. 
 

Отже, перший фестивальний день, який за традицією відкрив виступ Біг-бенду Черкаського музичного училища під керівництвом Миколи Євпака, але цього річ до колективу приєднався киянин Ігор Богданов – яскравий джазовий співак. 
 
Незважаючи на виплеск позитивних емоцій, які викликав московський Позитивний оркестр із своєю програмою «краденої музики» (саме так презентував себе керівник колективу Кирило Кухаренко) наприкінці програми першого дня, найбільшої уваги заслуговує, на мою думку, камерне тріо «Simply Jazz» зі Львова у складі Юрія Середина, Сергія Горбачова та Дмитра Данилишина. Під їхню музику одразу пригадався Львів із затишною атмосферою маленьких кав’ярень, європейськими традиціями. Підтримала виступ своїх земляків співачка Лариса Руденко, потішивши публіку яскравим вокалом та просто власною чарівністю. І хоча дехто з глядачів не є прихильниками таких камерних колективів на сцені фестивалю, але ж фестиваль для того і існує, щоб представляти широку палітру музики та колективів. Потішила Лариса Руденко своїм співом і тих, хто після концерту мужньо перемістився на джем-сешн, але ж і зауважила, що надто короткий час для цього «джазового десерту» мають музиканти, і що усі із задоволенням би пограли ще, але, нажаль, для джему залишалось лише трошки більше години. Але й цього вистачало, щоб музиканти потішили і себе і публіку віртуозними імпровізаціями.
 

День другий. Вище не згадувалось про Сергія Крашеніннікова, бо саме про другий день хотілось би говорити із акцентом на цій персоні. Крашенінніков – сонце, справді світла та чарівна особистість, що дарує нам це свято. І ніде правди подіти, «Черкаські джазові дні» відбуваються лише завдяки йому, його енергії, позитиву та вмінню залучити до події найкращих і музикантів, і спонсорів. Так от, другий день фестивалю 12 січня – день народження Сергія, сповнений подарунками не лише ювелярові (а йому виповнилось саме 50 років), але й усім нам. По-перше, Сергій звільнив себе від обов’язку ведучого та передав цю почесну, але й непросту задачу Олексію Когану. Так віртуозно представляти музикантів, у кілька речень, або навіть і слів розповідаючи про їхні заслуги, особливості гри та творчі надбання міг би тільки професійний журналіст та ведучий, яким і є Олексій Коган. А на додачу він тішив публіку витонченими джазовими анекдотами, тож  і за лаштунками і в холі під час антракту і музиканти, і глядачі продовжували цю тему, пригадуючи безліч чи то музичних анекдотів, чи то справжніх смішних музичних історій. 
 

Другим подарунком для Сергія був його виступ із своїм колективом «Cherkasy Jazz Quintet». А який день народження без друзів? Тож виступ підтримали ще й Володимир Солянік, Сергій Охримчук та юна співачка Юлія Ярошенко. 
 
Потім була вишукана, непроста музика органного тріо Володимира Неастеренка з Москви виконана на справжнісінькому «хеммонді».
 
А справжнім музичним частуванням для запрошених гостей став виступ Fusion Trio Олександра Муренка (Київ Сімферополь). Поєднуючи джаз із іншими напрямками музики, учасники тріо продемонстрували віртуозне володіння інструментами, розкішними імпровізаціями на улюблені теми. 
 

У цей день остаточно запанувала фестивальна атмосфера, музиканти вже другий день спілкувались між собою, всі відмічали особливу привітність черкаської публіки, глядацький зал був заповнений вщент, навіть доводилось доставляти стільці у проходах. Тож коли на сцену вийшов Енвер Ізмайлов, публіка в залі була вже на піку емоцій. А Енвер Ізмайлов незважаючи на час  радо виконав на біс свої імпровізації, а на додачу ще й заграв із музикантам Fusion Trio, які вважають Ізмайлова своїм вчителем. 
 
Свято для Сергія продовжилось і на джем-сешні, і після нього у ресторані готелю «Нива», у якому мешкали музиканти. Тут можна було спостерігати за виконавцями у неформальній атмосфері, і всі виявились дивовижно чарівними та простими у спілкуванні. А сам Крашенінніков продовжував дивувати своїм вмінням приділити увагу кожному. А це важливо, бо під час фестивалю, надто заклопотаний та відповідальний абсолютно за все, Сергій майже неконтактний для більшості. І свій 

тост він проголосив за свою дружину Олену, яка єдина під час фестивалю жодним чином його не турбує. 
 

Третій день був пересичений зірками та яскравою музикою. Неможливо когось випустити з уваги. Нечасто на сцені фестивалю бувають акордеоністи, тож один з найкращих джазових акордеоністів України Антон Мороз з Херсону, який виступав разом із біг-бендом Володимира Алексєєва (Миколаїв), був радо прийнятий публікою, у відповідь подарувавши нам віртуозну гру. 

 

Z Band

«Z-Band» Ігоря Закуса полонив усіх не лише авторською музикою, розкішним володінням інструментами, але й участю у гурті улюбленця черкаської публіки, вихованця Черкаського музичного училища барабанщика Олександра Полякова – талановитого музиканта, який тепер багато виступає за кордоном та грає разом із справжніми зірками джазу. 
 
Музиканти «Jazz Do It» разом із Віктором Нікуліним та Юлією Разіною на момент свого виступу на сцені вже три дні прожили у Черкасах, пограли на джем-сешнах, тож були вже розігріті фестивальною атмосферою, можливо саме тому їхній виступ був запальним. Окрім того, музиканти вже не вперше у Черкасах, публіка їх добре знає та любить, отже і приймала їх радо. 
Останнім фестивальним колективом став веселий і дотепний гурт Funky Hohols Band, що грає і власну музику, і відомі джазові композиції. Клавішник гурту Роман Кір’яков вже потішив публіку своїм вокалом на джемах попередніх днів, хоча на сцені фестивалю він не співав, бо сказав, що «сьогодні маю, що пограти». І це «щось» самим музикантам доставляло задоволення, не кажучи вже про публіку, як бажала б продовження, але останній концерт і без викликів на біс (організатори усіляко примушували публіку відпускати музикантів) закінчився доволі пізно. 
 
Отже, не розповідати про всіх, зосередившись на кількох колективах, не вийшло. Це лише говорить про якість заходу! Шкода, що усьому приходить кінець. Будемо чекати на «Джаз – Диліжанс – 2014».
 
 
Фото надані організаторами фестивалю.
Тема с вариациями LIVE